ارقام نهال زردآلو

هسته-زردآلو-5

ارقام نهال زردآلو

زردآلو درخت کوچکی است ، ۸–۱۲ متر (۲۶–۳۹ فوت) قد ، قطر یک تنه تا ۴۰ سانتی متر (سایز ۱۶ اینچ) و سایبان گسترده ای دارد. برگها بیضی شکل ، به طول ۵-۹ سانتی متر (۲.۰-۳.۵ اینچ) و عرض ۴-۸ سانتی متر (۱.۶-۳.۱ اینچ) با پایه گرد ، نوک نوک تیز و حاشیه ریز دندانه دار هستند. قطر گلها ۲-۴.۵ سانتی متر (۰.۸-۱.۸ اینچ) است و دارای پنج گلبرگ سفید تا صورتی است. آنها در اوایل بهار قبل از برگ به صورت منفرد یا جفت تولید می شوند. میوه آن شاخه ای شبیه یک هلو کوچک است ، قطر ۱.۵-۲.۵ سانتی متر (۰.۶-۱.۰ قطر) (در برخی ارقام مدرن بزرگتر) ، از زرد تا نارنجی ، که اغلب قرمز رنگ است در طرفی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارد. سطح آن می تواند صاف باشد (از نظر گیاهشناسی به صورت: کدر) و یا مخملی با موهای خیلی کوتاه (از نظر گیاهشناسی: بلوغ). گوشت آن معمولاً سفت و بسیار آبدار نیست. طعم آن می تواند از شیرین تا ترش باشد. دانه منفرد در پوسته ای سنگی و سنگی محصور شده است که غالباً آن را “سنگ” یا “هسته” می نامند و دارای بافت صاف و دانه ای است به جز سه برجستگی که از یک طرف آن پایین است.

زردآلو به ۳۰۰ تا ۹۰۰ واحد سرمایش نیاز دارد. آب و هوای خشک برای بلوغ میوه مناسب است. درخت نسبت به هلو کمی سردتر است و دمای زمستان را تا ۳۰ درجه سانتیگراد (۲۲ درجه فارنهایت) یا کمتر از آن تحمل می کند در صورت سالم بودن. آنها در مناطق USDA 5 تا ۸ مقاوم هستند. یک عامل محدود کننده در کشت زردآلو یخ های بهاری است: آنها خیلی زود گل می دهند (در اوایل ماه مارس در غرب اروپا) ، به این معنی که یخ بهار می تواند گلها را از بین ببرد. بعلاوه ، درختان نسبت به تغییرات دما در فصل زمستان حساس هستند. در چین ، زمستان ها می تواند بسیار سرد باشد ، اما دما نسبت به اروپا و به ویژه آمریکای شمالی ، که در زمستان نوسانات زیادی از دما وجود دارد ، پایدارتر است. ترکیبی با Prunus sibirica (زردآلو سیبری ؛ سخت تا −۵۰ درجه سانتیگراد (−۵۸ درجه فارنهایت) اما با میوه کمتر خوش طعم) کاملاً مرتبط است گزینه هایی برای پرورش گیاهان مقاوم در برابر سرما ارائه می دهد. آنها خاکهای زهکشی شده با PH 6.0 تا ۷.۰ را ترجیح می دهند.

پایه پیوند

ارقام زردآلو را معمولاً روی پایه های آلو یا هلو پیوند می زنند. پیوندک رقم ویژگی های میوه مانند طعم و اندازه را فراهم می کند ، اما پایه ویژگی های رشد گیاه را فراهم می کند.  برخی از ارقام زردآلو با خود سازگار هستند ، بنابراین نیازی به درختان گرده افشان نیست.

آفات و بیماریها

زردآلو در نتیجه تفاوت های آب و هوایی در معرض بیماری های مختلفی است که اهمیت نسبی آنها در مناطق عمده تولید متفاوت است. بیماری های باکتریایی شامل لکه های باکتریایی و تاج صفرا است. بیماری های قارچی شامل پوسیدگی قهوه ای است ,  عفونت شکوفه در اثر بارندگی منجر به “پژمردگی شکوفه” می شود  که به موجب آن شکوفه ها و شاخه های جوان قهوه ای می شوند و می میرند. شاخه ها در یک حمله شدید از بین می روند. پوسیدگی قهوه ای میوه به دلیل عفونت مونیلینیا در اواخر فصل است. ریزش شاخه ها در تابستان به قارچ Eutypa lata نسبت داده می شود ، جایی که بررسی پایه شاخه مرده نشان می دهد که شانکر اطراف زخم هرس را احاطه کرده است.  سایر بیماری های قارچی گره سیاه ، لکه های آلترناریا و پوسیدگی میوه ها و کپک پودری است.  برخلاف هلو ، زردآلو تحت تأثیر پیچ خوردگی برگ قرار نمی گیرد و شانکر باکتریایی (باعث ایجاد لکه هایی در پوست پوست می شود که سپس شاخه یا درخت آسیب دیده را از بین می برد) و برگ نقره تهدید جدی نیست ، به این معنی که هرس در اواخر زمستان در نظر گرفته می شود.

cropped-zardaloo

تولید

همچنین نگاه کنید به لیست کشورها با تولید زردآلو
طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل ، تولید جهانی زردآلو در سال ۲۰۱۷ : ۴.۳ میلیون تن بوده است که ترکیه با ۲۳ درصد کل جهان (جدول) پیشرو است. دیگر تولیدکنندگان بزرگ (به ترتیب نزولی) ازبکستان ، ایتالیا ، الجزایر و ایران بودند

تغذیه

در یک مقدار ۱۰۰ گرم ، زردآلو خام ۴۸ کالری تأمین می کند و از ۱۱٪ کربوهیدرات ، ۱٪ پروتئین ، کمتر از ۱٪ چربی و ۸۶٪ آب تشکیل شده است (جدول). زردآلو خام منبع متوسطی از ویتامین A و ویتامین C است (هر کدام ۱۲ درصد ارزش روز)

زردآلو خشک

زردآلو خشک نوعی میوه خشک سنتی است. بزرگترین تولید کننده زردآلو خشک جهان ترکیه است. [۲۳] هنگام درمان با دی اکسید گوگرد (E220) ، رنگ نارنجی روشن است. میوه های ارگانیک که با دی اکسید گوگرد درمان نمی شوند ، رنگ تیره تری دارند و بافت درشت تری دارند. وقتی زردآلو خشک می شود ، غلظت نسبی مواد مغذی افزایش می یابد ، ویتامین A ، ویتامین E ، پتاسیم و آهن دارای مقادیر روزانه بالاتر از ۲۵٪ هستند.

مواد شیمیایی

golden-amber-apricot

زردآلو حاوی مواد  شیمیایی مختلف از جمله پروویتامین A بتاکاروتن و پلی فنول ها از جمله کاتچین ها و اسید کلروژنیک است.  ترکیبات طعم و عطر شامل ساکارز ، گلوکز ، اسیدهای آلی ، ترپن ها ، آلدهیدها و لاکتون ها است.

هسته زردآلو (دانه ها) حاوی آمیگدالین ، یک ترکیب سمی است. به طور متوسط ​​، هسته های زردآلو تلخ حدود ۵٪ آمیگدالین و هسته های شیرین حدود ۰.۹٪ آمیگدالین دارند. این مقادیر با ۰.۳٪ و ۰.۰۵٪ سیانید مطابقت دارد. از آنجا که یک هسته زردآلو معمولی ۶۰۰ میلی گرم وزن دارد ، انواع تلخ و شیرین به ترتیب ۸/۱ و ۳/۰ میلی گرم سیانور دارند.

ارقام نهال زردآلو:

 

نهال زردآلو قرمز

زردآلو-قرمز-اصلی

نهال زردآلو نصیری

1-1

نهال زردآلو عسگرآبادی

 

نهال زردآلو جهانگیری

جهانگیری

نهال زردآلو شاهرودی

Background-26-compressed